Pozor na otřes mozku!

Otřes mozku je porucha mozkových funkcí, při níž dochází ke ztrátě vědomí v délce zlomu sekundy až minut a takzvané retrográdní amnézii (dotyčný si nevzpomíná na události předcházející úrazu).

V zimě jsou otřesy mozku na ambulancích bohužel na denním pořádku. Ať už na zledovatělém chodníku nebo při lyžování je potřeba dát pozor na uhození se do hlavy.

Diagnóza

Lékař při celkové diagnóze vychází z výpovědi pacienta a pro zjištění přesnějších okolností (délka bezvědomí, atd.) i z výpovědí svědků úrazu. Dále testuje citlivost, svalovou sílu, rovnováhu, reflexy, paměť a všímá si šíře zorniček. V některých případech může lékař, pro vyloučení závažnějšího poranění hlavy, doporučit rentgen, počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci.

Příznaky otřesu mozku mohou být:

 • Bolest hlavy
 • Poruchy vidění
 • Závratě a nevolnost
 • Ztrátu rovnováhy
 • Zmatenost
 • Zvonění vuších
 • Nesoustředěnost
 • Amnézie

Léčba

Základem léčby otřesu mozku je odpočinek a klidový režim. Případně lékař může předepsat léky na ulevení od bolesti hlavy a závratí.

Vzhledem k možnému zhoršení stavu postiženého, bývá otřes mozku důvodem k hospitalizaci v nemocnici, která většinou nepřesahuje tři dny.

Na co je důležité dát si pozor!

Otřes mozku je sice klasifikováno jako lehčí poranění hlavy, které většinou odezní bez následků. Je ale nutné po jeho prodělání věnovat pozornost symptomům, které by mohli značit něco závažnějšího, jako je například nitrolebeční krvácení.

Těmito varovnými příznaky jsou:

 • Ztuhlý krk
 • Obtížná chůze a poruchy řeči
 • Dlouhodobá bolest hlavy
 • Opakované zvracení
 • Zhoršující se zmatenost
 • Křeče
 • Neobvyklá ospalost
 • Necitlivost končetin

Co sport ?

Po prodělání otřesu mozku se vyhněte jakákoliv pohybové aktivitě alespoň na jeden až dva týdny. Obvyklá délka rekonvalescence se pak obvykle pohybuje od tří do čtyř týdnů.

Máte nějaké zkušenosti s otřesem mozku vy ?

Pozor na otřes mozku! patří do témat
 • Těžká komoce mozková - následky Mag 16.08.2016 16:40:55

  Ahoj) už je to 4 týdny, co jsem absolvovala těžký otřes mozku a LDAP. Kvůli postkomočnímu syndromu musím dodržovat spoustu omezení jako je klid, žádný alkohol a sport.
  Chtěla bych se zeptat, jak to je s cestováním v letadle nebo pořízením tetování? Jsou i tady nějaké požadavky? A co zkušenosti s alkoholem či kouřením?
  Děkuji moc))

 • pomoz prosim mai 05.06.2014 11:07:12

  ja se bojim jsem doma sama vcera jsem dostala fotbalovym do cela moj kamarad to udeleal omylem jeli jsme do nemocnice Krc a nic nebylo 2. den jsem nesla do skoly protoze a to je dnes jsem doma sama vidim dvojte a zvracela jsem boli me hlava a nemuzu zavolat sve mame mam malo kreditu prosim pomozte mi je mi 11 let nevim co mam delat doktorka mi rekla at co koliv se stane doma mam zavolat ale nemam kredit co mam delat

 • pomoz te mi prosim mai 05.06.2014 11:05:15

  jsem doma sama vcera jsem dostala fotbalovym do cela moj kamarad to udeleal omylem jeli jsme do nemocnice Krc a nic nebylo 2. den jsem nesla do skoly protoze a to je dnes jsem doma sama vidim dvojte a zvracela jsem boli me hlava a nemuzu zavolat sve mame mam malo kreditu prosim pomozte mi

 • Spěchá moc František Tadánek 29.01.2014 00:55:06

  Dobrý den dnes jsem mělautonehodu,převrátil jsem ses autem ale nebouchl jsem sedo hlavy,můj kamarad sebouchl a nechceme kdoktorovi.boli mě hlava ajsem unavenej a potil semse...když sem byl ve vane takjsem necejtil končetiny -alejen chvily .myslite ze miněco je?co mám dělat?vzaljsem siparalen,aspirin,cecko,brusinkya rybí tuk...A den před tímjsem skoro vůbec nespal..

 • otřes mozku Krouselová 17.01.2014 16:22:27

  Dobrý den, jenom sem se chtěla zeptat. Dneska sem ve škole spadla na hlavu. Hlava mě už bolí asi 3 hodiny. Když sem spadla, měla jsem temno před očima. Nejsem si jistá jestli jsem byla v bezvědomí, protože si to moc nepamatuju. Možná sem byla, ale asi tak do 5 sekund.Chvíli se mi i b**ě kouká a občas s emi zamotá hlava při chůzi. Je mi trošku nevolno, měla bych jít do nemocnice? Děkuji předem

 • Dudla 22.06.2013 15:13:23

  Mam lehky otres mozku, ale uz me pustili domu. Nevite jestli muzu kourit?

 • je to zlý ? Karel 11.04.2013 21:13:34

  Dobrý den, mám jen menší dotaz, nestalo se mi teda nic při sportu ale na zábavě mi bylo kopnuto do hlavy. Kamarádka ze zdravky mi řekla, že to otřes mozku není že, se mi nesjíždí oči tak sem byl v klidu.. chlapácky sem si odplivl dva tři litry a bavilo se dál.. jenže teď je to 14dní potom a několikrát za den se stane že se mi zničeho nic zamotá hlava.. mohlo by to být něco vážného, nebo je to jenom těmi skoky teplot :D ? :)

 • Josefiina 21.11.2012 11:34:31

  Dobrý den, včera jsem řešila něco podobného, dcera spadla a bouchla se do hlavičky, jeli jsme do Krče na pohotovost, bohužel po cestě ještě zvracela, což je příznak otřesu mozku, takže nás hned odeslali na RTG, výsledek naštěstí negativní, ale putovali jsme ještě na neurologii, kde jsme měli štěstí na pohodovou doktorku, která malou pečlivě vyšetřila a také dobrý. Zajímavá byla informace, že zvracení ještě nemusí znamenat otřes moznku, ale často je to jen reakce těla na šok z pádu a bolest.. Takže jsme naštěstí jeli domů a dnes už je malá úplně v pohodě (ťukám), pije, jí, hraje si.. Asi je to na zvážení každé z nás, jestli jet do nemocnice nebo ne a i já budu příště asi víc zvažovat.

  • Otřes mozku Martina 11.02.2013 19:30:43

   V pátek jsem měla problém, poprali jsme se s přítelem, bouchal mne silou ovadačem do hlavy asi 3 min.Dnes po 3 dnech je mi špatně od žaludku, bolí mne hlava, ale jen v okolí boulí, co tam zůstaly.Je mi na zvracení, jsem unavená, jakoby zpomalená.Pracuji ve vysokém stresu-může se mi něco stát, nebo to normálně odezní bez následků?

 • Otřes mozku Imiis 12.03.2010 13:22:02

  Včera jsem se vrátila z nemocnice ...
  Musela jsem tam být, jelikož mi nedovolili podepsat reverz (je mi ale už 19let) ....
  Co se týče péče ... hrůza ... nekontrolovali mě ... jestli se mi neudělalo zle ... jestli se normálně hýbu ... oči taky ne ... jen mi měřili tlak ...
  Večer mi ani nedali prášky na bolest ... trpěla jsem tam jak prase na porážce ... nemohla jsem ani spát ... 3 dny ! Ještě že už jsem doma ^^

  • Re: Otřes mozku arietu 18.04.2012 13:42:38

   Mám podobné zkušenosti. Měla jsem silný otřes mozku, krvácela jsem z hlavy azašívali mi na ambulanci tržnou ránu. Nechali si mne na chirurgii na pozorování a celou noc mi chodili kontrolovat tlak. Jinak nic.

 • Otřes mozku Anýý:) 05.01.2010 12:39:55

  Ano,právě tedka jsem přijela z nemocnice sanitkou domů po 5 dnech pobytu v nemocnici..Kvůli otřesu mozku,stále mám hlavu jako střep,motání hlavy a nadýmání.No a co že se mi stalo??..šla jsem do hospody a do hlavy mně udeřili těžké lítačky jake hospody mívají.najednou jsem na 3 minuty upadla do bezvědomí!...no,etě týden musím být doma a další týden bez tělesné výchovy apak nějaké neurologické vyšetření.Docela se bojím,jelikož na neurologii jsem sledována již od malička=(...

 • z piva kostku jirka 07.05.2009 18:20:21

  Dneska sem si dal takovou mr.. o strop tramvaje(mam 194cm). Au. Pak si to straduju do mesta, a hle, ja nemuzu zaostrit. Pak zacala bolet hlava. Tak ted sem tri hodky spal, uz je to lepsi.. To neni normalni, otres to nebyl, mozna uplne malinkatej, ale takovyhle stavy kdy skoro nevidim a nevim proc bych nepral nikomu.

 • otřes??? tereza 15.03.2009 15:18:21

  myslím si, že kdyby s tím měla každý chodit k doktorovi, tak doktoři nic jinýho nedělají, zvlášť jestli existuje tolik lidí jako já:)… když sem byla malá tak sem hlavou pořád narážela, bolest hlavy mi teda přišla zcela normální. Nešla sem k doktorovi ani s rozbitou hlavou. Nejhorší jsou ovšem pády dozady… když člověk sedí a překulí se dozadu na hlavu, úplně pak zapomenu jak se to stalo a sem zmatená. S tím a k lékaři??????????­??? seděla bych tam každý týden aspoň jednou :D

 • otřes mozku kovarova 13.03.2009 11:44:58

  I já jsem prodělala otřes mozku, trpěla jsem stále pocitem na zvracení a ukrutnou bolestí hlavy. V nemocinci mi moc pomohli.

 • Otřes mozku Milinková 13.03.2009 08:16:58

  Ano, mám osobní zážitek se slabým otřesem mozku po nedávném uklouznutí na zledovatělém terénu. I když to byl opravdu slabý otřes, vyřadil mne na celý den z aktivit (jsem seniorka). A pozor na otřesy mozku u dětí! Lepší je po úrazu předpokládat, že došlo i k otřesu mozku, než něco zanedbat. Syn po pádu z kola se choval divně a lékaři po rentgenu konstatovali zlomeninu spodiny lebeční. Rodiče nelekejte se, vyvázl bez následků, ale byl rok pod kontrolou.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Otřes mozku patří do témat

Adresář

Poradna na téma Otřes mozku

Diskutujte na téma Otřes mozku

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku